Sivil Toplum Diyaloğu

PROGRAM HAKKINDA

Sivil Toplum Diyaloğu Programı, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının, ortak bir konu etrafında bir araya gelerek, toplumların birbirini tanımaları, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmaları ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform olarak geliştirildi.
Program, Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse ediliyor. Programın teknik uygulamasından Avrupa Birliği Bakanlığı sorumlu. Merkezi Finans ve İhale Birimi ise Programın sözleşme makamı.
Sivil Toplum Diyaloğu Programı, 2008 yılından bugüne, Türkiye ve AB toplumlarını birbirine yakınlaştıracak, karşılıklı anlayışı güçlendirecek ve bilgi ve deneyim aktarımına imkan sağlayacak birçok farklı alanda, yaklaşık 350 proje ile 600’ün üzerinde diyalog temelli ortaklığa; Türkiye ve AB üye ülkelerinde geniş bir coğrafyada gerçekleştirilen yüzlerce ortak çalışma ve etkinliğe sahne oldu. Programın bugüne kadar gerçekleşen dönemlerinde diyalog projelerine yaklaşık 42.5 milyon Avro destek sağlandı.

YENİ DÖNEM (2015-2016)

Sivil Toplum Diyaloğu programının dördüncü ayağını oluşturacak bu dönemde, çevre; enerji; tüketicinin ve sağlığın korunması; adalet, özgürlük ve güvenlik; iş kurma hakkı ve hizmet sunumu serbestisi; bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu; işletme ve sanayi politikası; tarım ve balıkçılık ile eğitim başlıklarından oluşan toplam dokuz politika alanında 80 ortaklık projesine yaklaşık 11 milyon Avro hibe desteği sağlanıyor.


Haberler

İşitme Engelli Kolaylaştırıcılar Eğitimi, 17-19 Mart 2017, İzmir Merhaba!

Eğer işitme engelliysen ve 18 yaşından büyüksen senin için yepyeni bir duyurumuz var.

Okulda verilen eğitim senin için zor ve sıkıcı mıydı? Öğrenirken eğlenmek ister misin? Başkalarına faydalı olmak ister misin? Haklarını öğrenmek ve sonra senin gibi başka işitme engellilere öğretmek ister misin?İşitme engelliler için işaret diliyle yeni ve eğlenceli bir eğitime var mısın?

"Öğrenmeyi Öğren" Projesi bir Avrupa Birliği, Sivil Toplum Diyaloğu projesi. 17-19 Mart 2017'de İzmir'de bir eğitim olacak. Bu eğitime sadece 8 işitme engelli katılabilecek. Kabul edilenler alacakları bu eğitimden sonra 4 farklı ilde 1'er günlük eğitimler verecek.

Eğer kendine güveniyorsan ve başvurmak istiyorsan en geç 7 Mart Salı gününe kadar bu linkteki başvuru formunu doldur, ayrıca bu eğitime neden başvurmak istediğini anlattığın 1 dakikalık bir video çekip tgbderinfo@gmail.com adresine gönder.

Başvurunu bekliyoruz.

21-24 Eylül 2016 Zagreb Çalışma Ziyareti:

Sağır ve işitme engelli yetişkin bireylerin öğrenme ihtiyaçlarına uygun yaygın eğitim modülleri geliştirmeyi, bu şekilde hayat boyu öğrenme süreçlerine katkı sağlamayı hedefleyen ve Sivil Toplum Diyaloğu IV Eğitim Hibe Programı kapsamında desteklenen "Öğrenmeyi Öğren" projemizin ilk çalışma ziyareti ortak kuruluşumuz Association of the Deaf and Hard of Hearing of the City of Zagreb ev sahipliğinde Zagreb'de, 21-24 Eylül'de gerçekleştirildi.

Türkiye'den, projemizin koordinatörü C. Elif Serbest (TGBDER), eğitim uzmanı Musa Çopur (TGBDER), sağır ilişkileri koordinatörü Cem Barutçu (DEM Derneği) ve işaret dili tercümanı Hasan Hüseyin Korkmaz'ın (İşaret Adam) katıldığı çalışma ziyaretinde işitme engelliler eğitiminde farklı yaklaşımları benimseyen okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde eğitim veren çeşitli okullar, sağır bireyler tarafından kurulan ve yönetilen sivil toplum kuruluşları ve yakın zamanda alt yazı ve işaret dili tercümesini haberler başta olmak üzere çeşitli yayınlarına ortak kuruluşumuzla işbirliği halinde sürekli olarak uygulayan Hırvatistan Ulusal Televizyonu ziyaret edildi. Hırvatistan'da sağır ve işitme engelli bireylerin mevcut durumu, yaşadıkları temel sorunlar, devletin bu yönde yaptığı çalışmalar, AB üyelik süreci ve sonrasında gerçekleşen reformlar, sivil toplum kuruluşlarının çabaları, işaret dilinin kullanımı ve özel olarak eğitim ve hayat boyu eğitimleri alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi edinildi.

15-19 Ekim 2016 Ankara-İstanbul Çalışma Ziyareti

15-19 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul ve Ankara'da projenin ikinci Çalışma Ziyaretini Hırvatistan ortak kuruluşumuz SGINGZ'dan içlerinde dernek yöneticisi, sağır dernek çalışanı, işaret dili tercümanı olan 4 konuğumuz eşliğinde gerçekleştirdik. Bu ziyaret süresince alanda çalışan sivil toplum kuruluşları ve ilgili kamu kurumlarından Türkiye'de sağır ve işitme engelli bireylerin mevcut durumu, temel sorunları, özellikle eğitim ve katılım konularında STK'lar ve kamu kurumları tarafından kendilerine sunulan hizmetler ve Türk İşaret Dili Sistemi ile ilgili en güncel bilgileri edindik. Ziyaret ettiğimiz ve çalışmalarını dinlediğimiz kuruluşlar, Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu, Şişli İşitme ve Konuşma Engelliler Derneği, DEM Derneği ve Demgoodcoffee, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, İşaret Adam Akademi, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim Rehabilitasyon ve Sosyal Hayata Katılım Dairesi ve Zeren'le Sanat Galerisi'ne çok teşekkür ediyoruz.Videolar

Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali desteğiyle üretilmiştir. Bu web sitesinin içeriğinden sadece Türkiye Gençlik Birliği Derneği sorumludur ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği, Türkiye Cumhuriyeti veya Avrupa Birliği Bakanlığı’nın görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz.